Õpi parimatelt

Artiklid meistritele

Liimitud majad

Liimitud majad


Tänapäeva arhitektuuri meistriteosed ja mitmekorruselised korterelamud ehitatakse kokkuliimimise teel puidust, mis on taastuv ehitusmaterjal. Tänu uusimale liimitehnoloogiale on see maja ehitamiseks kõige jätkusuutlikum ning ohutum viis.

Skandinaavias ja USAs on pikk puitmajade traditsioon ning nüüd on ka Saksamaal hakatud sellest traditsioonilisest materjalist maju ehitama. Praegusel ajal ehitatakse iga viies majas puidust, muutes paljud muud materjalid täiesti ülearuseks: isegi kandekonstruktsioonid saab ehitada puidust või täpsemalt öeldes - puidust ja liimist, st surve all kokkuliimitud puidukihtidest. Tulemuseks on soovitud pikkuse ja paksusega absoluutselt stabiilne ehitusdetail. Sobiva liimi abil saab liimpuidust toota ka kumeraid elemente. Ühekomponentne polüuretaanliim (ehk PUR) võimaldab liimliidet, mis on ohutu keskkonnale ja inimesele ning lisaks ka nähtamatu.

Spetsiaalne liim reageerib puidus sisalduva niiskusega. Erinevalt tavapärasest liimist, mida sellise liimliite jaoks kasutatakse, ei kasuta uus liimitehnoloogia lahusteid ega formaldehüüdi. See tagab tervisliku sisekeskkonna, pakkudes elamiseks imelist mugavust ja ainulaadset disaini. Selle suurepäraseks näiteks on Chesa Futura (ehk tulevikumaja) St. Moritzis. Selle tähelepanuväärse hoone puhul lasi arhitekt lord Norman Foster kõik kandvad puitkonstruktsioonid valmistada liimpuidust ning need kohapeal kokku monteerida.

Allikas: www.feica.com

Silikoonhermeetiku kolletumise või kahjustumise võimalikud põhjused

Värvid:
- Vesialusel värvid, mis sisaldavad formaldehüüdi eraldavaid biotsiide, võivad põhjustada koltumist.

- Alküüd-õlivärvid võivad põhjustada koltumist.
Lenduvad orgaanilised ühendid
- Agressiivsed lenduvad orgaanilised ühendid, nt atseetaldehüüd ja formaldehüüd.

Värske puit
- Värsket puitu tuleks vältida, sest see sisaldab palju erinevaid orgaanilisi ühendeid.

Orgaaniline kumm
- Näiteks tuleb  vältida kokkupuudet EPDM kummi ja neopreeniga.

Puhastusvahendid
- Ülikõrge pH-ga puhastusvahendid mõjutavad silikooni struktuuri.

Bituumen
-Bituumen- ja asfalditooted võivad olenevalt koostisest silikooni mõjutada. Ei ole vaja otsest kontakti, et võimalikud eralduvad osakesed jõuaksid silikoonini.

Vesi
- Ehituses kasutatavad silikoonhermeetikud ei talu pidevat vee all olemist.

Liimid lähevad lendu!

Liimid lähevad lendu!


Lennunduse areng on viimase 60 aasta jooksul olnud üsna muljetavaldav. Tänapäeval lendame suvalisse maailmanurka, nagu oleks see kõige loomulikum asi maailmas. Aga samavõrd imetlusväärne on olnud ka liimide areng sama perioodi jooksul.

Aastatega on praktilisest kodusest abivahendist saanud kõrgtehnoloogiline tööriist.Liimide kasutamine olulise tehnoloogilise vahendina on järk-järgult suurenenud. Eriotstarbelistel liimitoodetel on lennutööstuses keskne roll. Võib öelda, et ilma liimide abita ei suudaks lennukid enam isegi õhku tõusta, sest nii tiibadel, kerel kui sabal jääks puudu vajalikust stabiilsusest. Konkreetseks otstarbeks mõeldud ülikvaliteetsed liimid on lennunduses laialdaselt asendanud needid, poldid ja keevised ning koguvad vaid hoogu juurde.

Liimitud elemente leidub peaaegu igas lennuki osas, kus need aitavad suurendada stabiilsust, turvalisust ja reisijate mugavust. Tänapäeval kasutatakse komposiitide valmistamisel üha enam modifitseeritud või optimeeritud epoksüüdtehnoloogiat, mis on piiranud ainult metallile mõeldud liimid üksnes rangelt ettekirjutatud kohtades kasutamiseks.

Liimühenduste üks eelis on ilmselge. Tänu vahendi konsistentsile saab seda kasutada ka paikselt ning liimi kompenseerivad tolerantsid tagavad vastupidava liite. Samuti on tagatud hea stabiilsus, sest liimide kasutamisel jääb element struktuurselt terveks kogu liitmisprotsessi jooksul. See võimaldab välja töötada uusi komposiitmaterjale.

Kaalu vähendamine on ka majanduslikult kasulik. Iga kokkuhoitud kilogramm vähendab lennuki käitlemiskulusid ning piirab valmistuskulusid. Sõiduki üleüldist eluiga arvestades on kütusekulu äärmiselt tähtis nii auto- kui lennukitööstuses.

Praegusel ajal leidub maailmas umbes 250 000 spetsiaalse koostisega liimi, mistõttu liimitööstus on maailmas üks spetsialiseerunumaid valdkondi.

Allikas: www.feica.com

Seinad värviliseks liimide abil

Seinad värviliseks liimide abil


Seinad on nagu kameeleonid. Ükskõik, kas soovid küpse ookri või terrakotaga sooja vahemerelist kuma või hoopis moodsalt jahedaid toone, osava värvikasutusega saab luua täiusliku meeleolu.

Faktid, mida sa jalgpallist enne ei teadnud

Faktid, mida sa jalgpallist enne ei teadnud


Jalgpall on kindlasti maailma populaarseim spordiala, aga vaid üksikud jalgpallifännid või -mängijad on mõtisklenud selle üle, kui tähtsat rolli mängivad jalgpallis liimid.

Maailm miniatuuris

Maailm miniatuuris

Mudelite ehitamine on endiselt väga populaarne harrastus. Võib-olla seepärast, et see toob meis välja lapsemeelsuse või inseneriande.

Klassikaline kleeppaber, mis leiutati kirikukooris

Klassikaline kleeppaber, mis leiutati kirikukooris


Me kõike teame neid, me kõik kasutame neid: Post-it® märkmepaberid, kaasaegse teaduse „ime“, on saadaval väga erineva kuju ja värviga.

Polüuretaanvahust hiigelskulptuurid Tallinna vallutamas

Polüuretaanvahust hiigelskulptuurid Tallinna vallutamas


Eesti suurim etenduskunstide festival Tallinn Treff toob publikuni kõikvõimalikke veidraid ja vapustavaid kunstiteosed, millest aga ükski ei ole seni saanud ligilähedalegi eelmise aasta festivalil esmakordselt välja pandud kaheksale hiigelskulptuurile.

Ohutumad autod tänu liimidele

Ohutumad autod tänu liimidele


Tänu uudsete liimide väljatöötamisele on „liimitud autod“ oma eelkäijatest turvalisemad ning ökonoomsemad. Autotööstuses asendavad liimid mitmes kohas traditsioonilisi keeviseid. 

Hobiaedniku originaalne taimekasvatuspott

Hobiaedniku originaalne taimekasvatuspott


Tänapäeva aina rohelisema mõtlemisega maailmas on inimesed hakanud aina enam kasvatama rõdudel, aknalaudadel ja terrassidel taimi nii silmailuks kui ka toiduks.

Kaitske oma maja niiskuse ja soojuskadude eest

Soklikorruse katmise küsimus kerkib päevakorda tavaliselt kahel juhul: esiteks esteetilisuse küsimus ja teiseks põhjuseks on loomulikult kaitsta maja konstruktsioone niiskuse ja temperatuurkõikumiste eest.

Mis on EasyGun aplikaatori eelised?

Mis on EasyGun aplikaatori eelised?

Kõrrevahuaplikaatorile petlikult sarnane EasyGun aplikaator annab võrreldes tavalise kõrrega oluliselt parema tulemuse ning on lihtne kasutada isegi kui varem pole vahuga kokkupuuteid olnud. EasyGun aplikaatoriga ehitusvaht on suunatud eelkõige kodutarbijale või väikeehitusfirmale, kes kasutavad ehitusvahtu vaid mõned korrad kuus ega ei pea vajalikuks vahupüstoli ostmist.

Isepaisuv tihenduslint – tõhus abimees aknapaigaldusel ja palkmaja tihendamisel

PL_PSUL_3Kui aastaid tagasi vahetas aknapaigaldusel tuule ja külma kaitseks kasutatud taku välja vaht, siis tänaseks on turule ilmunud uus mugav ja tõhus abimees – isepaisuv tihenduslint.

Püstolivahu kasutamise eelised

Püstolivahu kasutamise eeliseks on selle täpsus ja doseerimisvabadus – pihustada saab täpselt niipalju, kui vaja ning seejärel klapi sulgeda.
Püstolivahu alternatiiv on kõrrevaht, mida ei saa „kinni“ keerata ja mille puhul kõrres olev vaht kipub vaatamata kõigele ikkagi välja tungima.

Püstolivahu kasutamine algab kasutusjuhendi lugemisest: kuna vaht tungib balloonist välja suure surve all, on hädavajalik kasutada tööohutusele mõeldes kindaid, prille ja kaitseriietust.

Vaht on äärmiselt kleepuv ning kiirelt tarduv. Silma ja nahale sattudes vältida kokkupuudet veega, sest vaht reageerib veega, kõvastudes tardudes veel kiiremini.

Sinu arvamus on meile tähtis

Et me saaksime teha paremaid ja kauakestvamaid tooteid ning Teid paremini teenindada, ootame alati Teie küsimusi, arvamusi ja ettepanekuid.

Please fill in all required fields.
Suured tänud tagasiside eest!